рус укр
Ми працюємо для Вас!

Марки та класи бетону

Марки та класи бетону

Марка або клас - це головний показник якості бетонної суміші, на який зазвичай акцентується увага при покупці бетону. Інші показники, такі як: морозостійкість, рухливість, воднонепроникність — у цій ситуації відходять другого план. Спочатку все ж таки — вибір за маркою чи класом. Взагалі, міцність бетону досить мінливий параметр, і протягом всього процесу твердіння вона наростає. Наприклад: через три доби буде одна міцність, через тиждень — інша (до 70% від проектної, за відповідних погодних умов). Через стандартний термін – 28 днів нормального твердіння – набирається проектна (розрахункова) міцність. Ну а через півроку вона стає ще вищою. В принципі, твердіння бетону та набір його міцності триває довгі роки.

марки бетону в цифрах м 100 м 150 м 200 м 250 м 300 м 350 м 400 м 450 м 500 Повний діапазон марок від м 50 до м 1000. Основний діапазон застосування 100-500. Марка бетону залежить від кількості цементу в складі бетонної суміші.

клас бетону B 7.5, B 10, B 12.5, B 15, B 20, B 22.5, B 25, B 30, B 35, B 40 Повний діапазон класів від 3.5 до B 80. Основний діапазон B7.5-B40.

Міцність, марка, клас бетону. Методи визначення. Контрольні проби.

Вибір та купівля конкретного виду та марки (класу) бетонної суміші визначається Вашим проектом. Якщо проекту немає, то можна довіритись рекомендаціям Ваших будівельників. Якщо у Вас є деякі сумніви щодо компетентності Ваших будівельників, можна спробувати розібратися самостійно.

Цифри марки бетону (м-100, м-200 і т. д.) позначають (усереднено) межу міцності на стиск у кгс/кв. див. Перевірку відповідності необхідним параметрам здійснюють стисненням (спеціальним пресом) кубиків або циліндрів, відлитих із проби суміші, та витриманих протягом 28 діб нормального твердіння.  У сучасному будівництві частіше використовується такий параметр як клас бетону. Загалом і в цілому, цей параметр схожий на марку, але з невеликими нюансами: у марках використовується середнє значення міцності, у класах — міцність з гарантованою забезпеченістю. Втім, для Вас це не має жодного значення. Не морочитиму голову з коефіцієнтами варіації міцності, та іншими технічними нюансами. У проектній документації, якщо вона у Вас є, має бути зазначено: який клас бетону повинен використовуватися. Відповідно до СТ СЭВ 1406, всі сучасні проектні вимоги до бетону вказуються саме у класах. Не знаю — наскільки це дотримується, бо 90% будівельних організацій замовляють бетон у марках.

Для Вас головне — щоб марка бетону, який Вам привезли, відповідала тому, що Ви замовили. Перевірити можна, але не відразу. Що варто зробити.

При розвантаженні бетону взяти пробу і відлити пару-трійку кубиків розміром 15х15х15 см. Для цього можна збити з дощечок спеціальні форми потрібного розміру. Перед заливкою бетону у форми, шухляди бажано зволожити, щоб сухе дерево не забрало багато вологи з бетону, тим самим негативно впливаючи на процес гідратації цементу. Залиту суміш необхідно проштикувати шматком арматури або чимось подібним: потикати в суміш, як товчуть картоплю пюре, щоб у залитій пробі не утворилися незаповнені місця (раковини), вийшло зайве повітря і суміш ущільнилася. Також можна ущільнити суміш ударами молотка з боків скриньок. Відлиті кубики зберігайте при середній температурі (близько 20 градусів) та високій вологості (близько 90%).

Через 28 днів Ви можете з чистою совістю принести всю цю пишність у будь-яку незалежну лабораторію; Вам там все це придушать і винесуть вердикт — чи бетон відповідає заявленій марці чи не відповідає. Втім, не обов'язково чекати 28 днів, для цього існують проміжні стадії твердіння у віці 3, 7, 14 діб. Протягом перших 7 днів бетон набирає близько 70% розрахункової міцності.  Які нюанси можуть виникнути при заборі та зберіганні проб-кубиків:


Не розбавляйте водою суміш в автобетонозмішувачі.


Беріть проби безпосередньо з лотка бетонозмішувача.


Ретельно ущільнюйте бетонну суміш у формах штыкуванням (картопля-пюре)


Зберігайте проби в належних умовах: не на сонці та не на пічці. Краще у прохолодному підвалі, або просто у тіні.


Ось і все про кубики. Якщо Ви раптом забули взяти проби, а знати, що у Вас все гаразд хотілося б, — зверніться до незалежної лабораторії, яка може провести замір міцності на місці. І тому існують звані неруйнівні методи дослідження міцності: перевірка методами ударного імпульсу приладом склерометром. У народі називається простукати бетон. Також використовуються ультразвукові та інші методи визначення міцності.


Співвідношення між класом та марками бетону за міцністю при нормативному коефіцієнті варіації v = 13,5%

Клас бетону Середня міцність цього класу, кгс/кв. см Найближча марка бетону  В3,5

В5
В7,5
В10
В12,5
В15
В20
В25
В30
В35
В40
В45
В50
В55
В60 46
65
98
131
164
196
262
327
393
458
524
589
655
720
786 М50
М75
М100
М150
М150
М200
М250
М350
М400
М450
М550
М600
М600
М700
М800  м 100 в 7.5

м 150 в 12.5

м 200 в 15

м 250 в 20

м 300 в 22.5

м 350 в 25

м 400 в 30

м 450 в 35

м 500 в 40    Твердіння бетону.

Міцність бетону наростає внаслідок взаємодії цементу з водою. По науковому цей процес називається гідратація цементу. Гідратація зупиняється, якщо в молодому бетоні, що набирає міцність, висихає або вимерзає вода (вологість). Висихання та замерзання молодого бетону істотно погіршує його властивості та характеристики міцності. А молодим він вважається щонайменше пару тижнів. Якщо чесно, то хоча б тиждень постоїть у нормальній вологості та температурі – вже добре, вже є приблизно 70% міцності.

Зі втратою вологи, необхідної для нормального процесу гідратації, треба боротися. Адже губиться не тільки волога, а й ще й міцність. Точніше, вона не набирається. Молодий бетон, як дитина, потребує догляду та харчування: –) Тільки замість каші — бетону потрібна вода. І тоді він віддячить Вам довгими роками бездоганної служби.

Свіжоукладений бетон, у спеку непогано б накрити мокрою мішковиною, або хоча б плівкою ПВХ.

1-5 денні бетонні конструкції - не завадить поливати водою. Гірше не буде.

При мінусових температурах можливе заморожування бетону. Замерзає звичайно бетон, а вода в ньому. Що відбувається у цьому випадку. Так само зупиняється процес гідратації цементу. Ви можете прочитати детальну інформацію про зимове бетонування.

Що найцікавіше, він може продовжиться навесні, коли відтає. Якщо звичайно всю конструкцію не розмиє на той час. Звичайно, міцність і морозостійкість такого бетону може бути значно нижчою, ніж повинно бути при нормальному твердінні. Навіть існують спеціальні методики, так званого раннього заморожування бетону. Бетон з невеликою кількістю протиморозних добавок укладають за низьких температур (-15-30). Він замерзає і в такому вигляді живе до початку приходу теплішої погоди. Ближче до весни бетон прокидається і починається процес гідратації цементу.

Протиморозні добавки для бетону тут потрібні як такий собі стабілізатор процесу. Тобто бетон заливали при -25, добавки введені з розрахунком на температуру -10 градусів. Він замерз. Завдяки наявності добавок, при підвищенні температури до -5+5, бетон не реагує на циклічні зміни температури, властиві весняному періоду, коли температура плаває з мінусу плюс. Він не замерзає-відтає, а стійко переносить ці коливання. Єдине обмеження – такі монолітні конструкції не можна експлуатувати у цей період.

Існує таке поняття як критична міцність бетону. Своєрідна грань, після досягнення якої, за подальше життя бетону можна не хвилюватися. Цей поріг для різних марок бетону різний. Високі марки бетону мають нижчий% поріг критичної міцності (25-30% від проектної міцності), низькі марки - вищий%. У всякому разі, за нормальних умов критична міцність бетону досягається приблизно за добу. Саме тому так важлива перша доба життя бетону.

З заморожуванням бетону також можна і потрібно боротися. Нижченаведені заходи зазвичай допомагають у цій боротьбі:

Використання протиморозних добавок до бетону. Так звані ПМД. Протиморозні добавки не дають воді замерзнути і частково прискорюють процес твердіння. Раніше для цих цілей застосовувалися всякі страшні солі, які любили, згодом, поїсти арматуру. Зараз використовують більш щадні склади та препарати.

Електропрогрівання бетону. Існують спеціальні трансформатори, електроди, та електропідігрівані опалубки. Це ідеальний варіант для зимової заливки бетону. Але, на жаль, практично недоступний для приватного забудовника. Оренда, доставка, монтаж. А найголовніше — такі системи є по кілька десятків кВт електроенергії за годину, що відразу ставить електропрогрів бетону в розряд нереальних. Яка заміська підстанція дозволить підключити 80 кВт трансформатор?

Якщо середньодобова температура на вулиці не дуже низька: 1-2 градуси, можна просто укрити конструкцію плівкою. Не факт, що допоможе. Це швидше авральний захід. Коли привезли та уклали бетон, а ввечері раптом різко похолодало. Процес гідратації цементу супроводжується виділенням тепла. І зберегти це тепло можна і потрібно. Можна поставити газову або дизельну гармату, щоб задувало теплим повітрям під укриття. Перші дні життя бетону – особливо критичні та відповідальні.

На заводах ЗБВ та ЗБК немає такої проблеми. Залізобетонні вироби: палі, бетонні фундаментні блоки ФБС, плити перекриття, дорожні плити - пропарюються в спеціальних камерах, що дозволяє досягти відмінних результатів за швидкістю набору міцності. Там тобі і тепло, і волога. Кілька годин пропарювання і вироби з бетону набирають задану міцність і вже готові до вживання. На об'єкті так би…
Зворотний дзвінок
Viber
Telegram
Facebook
Instagram

Зворотний дзвінок